May 2003 Election Results

In 'May 2003 Election Results ' section: View list of elected Borough Councillors

* Elected Candidates

Ward Name Candidate (Party) Votes
Brotton
(3 seats)
Eileen Goodenough (Lab)
Brian Hogg (Lab) *
Barry Hunt (Lab)
Roberta Jackson (Con)
Valerie Miller (Lib Dem) *
Norma Morris (Lib Dem)
Kay Walker (Lib Dem) *
796
1189
985
497
1036
834
1002
Coatham
(2 seats)
Josephine Crawford (Lib Dem) *
Irene Curr (Lib Dem) *
Edward Dolan (Con)
Raymond Goddard (Lab)
Paul McGrath (Lab)
Allan Parsons (I)
788
670
378
585
376
492
Dormanstown
(3 seats)
Peter Abramson (I)
Vilma Collins (Lab) *
Cliff Houlding (Lab) *
Elsie Houston (Lib Dem)
Alan Langner (Lib Dem)
Alan Slater (Lib Dem)
Peter Todd (Lab) *
Frederick Walker (Con)
793
1276
1185
806
775
773
1058
414
Eston
(3 seats)
Christopher Beadle (I) *
Stewart Dadd (Con)
Patrick Harford (Lab)
Ann Higgins (I) *
John Simms (Lab)
Vincent Smith (I) *
David Walsh (Lab)
1464
309
841
1579
1154
1487
856
Grangetown
(2 seats)
Peter Dunlop (Lab) *
Philip Jeffels (Con)
Harry Jones (Lib Dem)
Lynn Pallister (Lab) *
Paul Tuffs (Lib Dem)
857
62
283
927
366
Guisborough
(3 seats)
Denise Bunn (Lab)
Bill Clarke (Con) *
Anne Franklin (Con) *
John Hale (Con)
Keith Pudney (Lab) * / **
David Punshon (Lab)
Eileen Slater (Lib Dem)
1187
1405
1399
1217
1277
1266
337
Hutton
(3 seats)
Valerie Halton (Con) *
Graham Jeffery (Con) *
Arthur Kidd (Lib Dem)
Shelagh Kidd (Lib Dem)
Judith Mackuin (Lib Dem)
Simon Matthews (Lab)
Denise Robson (Lab)
Peter Spencer (Con) *
1816
1835
767
847
791
605
613
1708
Kirkleatham
(3 seats)
Kelly Abbott (Lib Dem)
Joan Bolton (Con)
Norman Davies (Lab) *
Brenda Forster (Lab) *
Mark Hannon (Lab) *
Carol Johnson (Lib Dem)
Michael Moody (Con)
John Reveley (Lib Dem)
Jacqueline Rouse (Con)
657
520
1241
1228
1142
623
511
624
417
Lockwood
(1 seat)
Stephen Kay (ECI) * Uncontested
Loftus
(3 seats)
Stephanie Aplin-Wakefield (ECI)
Linda Bell (I)
Roger Clipsham (Lab)
David Fitzpatrick (ECI) *
Eric Jackson (Lab) *
Susan King (Con)
Mary Lanigan (ECI) *
Christine Swales (Lab)
969
735
447
1918
1149
282
1045
486
Longbeck
(3 seats)
Norah Cooney (Con) *
Victoria Crawford (Lib Dem)
Andrew Dixon (Con)
Mike Findley (I) *
Patricia Fisher (Lib Dem)
Vera Moody (Con) *
Margaret Plummer (Lib Dem)
Mike Stephen (Lab)
1338
219
152
1189
295
1254
281
574
Newcomen
(2 seats)
Chris Abbott (Lib Dem) *
Glynis Abbott (Lib Dem) *
George Bolton (Con)
Frederick Forster (Lab)
Allan Gwenlan (Con)
1423
1301
123
438
197
Normanby
(3 seats)
Jennifer Bell (Con)
Andrew Broadhurst (Lib Dem)
Sarah Dadd (Con)
Carole Ealand (Lab) *
Paul Lennox (Con)
Marjorie Paskin (Lib Dem)
Florence Sefton (Lib Dem)
David Tomlin (Lab) *
Wendy Wall (Lab) *
702
321
731
1483
935
303
310
1315
1534
Ormesby
(3 seats)
Mary Dadd (Con)
Eric Empson (Lib Dem) *
Glyn Nightingale (Lib Dem) *
Irene Nightingale (Lib Dem) *
Richard White (Lab)
459
1847
1959
1784
577
Saltburn
(3 seats)
Jill Clarke (Lib Dem)
Brian Grierson (Lib Dem)
Joan Guy (Lab)
Cyril Hammond (Lab)
Barbara Harpham (Con) *
Lilla Reveley (Lib Dem)
John Robinson (Con) *
Joan Sands (Con) *
299
703
1024
863
1129
275
1283
1313
Skelton
(3 seats)
Brian Briggs (Lab) *
James Carrolle (Con)
Michael King (Con)
Dave McLuckie (Lab) *
Helen McLuckie (Lab) *
Geoffrey Shaw (Con)
1700
1027
1021
1492
1378
1194
South Bank
(3 seats)
Stuart Bell (Con)
Angela Draper (Lib Dem)
Michele Elcoate (Lib Dem)
Pearl Hall (Lab) *
Ian Jeffrey (Lab) *
Sylvia Szintai (Lab) *
374
473
455
1407
1476
1354
St Germains
(3 seats)
Peter Atkinson (I)
Peter Briggs (Lab)
Bill Goodwill (Lib Dem) *
James Hill (Lab)
John Moody (Con)
Marjorie Moses (Lib Dem) *
Vera Rider (Con)
Kenneth Seymour (I)
Margaret Wilson (Lib Dem) *
1025
452
1702
355
487
1763
428
536
1477
Teesville
(3 seats)
Sheelagh Clarke (Lab) *
Gillian Cockburn (Lib Dem)
Kenneth Cockburn (Lib Dem)
George Dunning (Lab) *
Paul Jackson (I)
Andrew Leach (Con)
Andrew Harris (Con)
Norman Pickthall (Lab) *
Gordon Plummer (Lib Dem)
David Tabner (Con)
1595
231
210
1405
476
803
878
1239
221
881
West Dyke
(3 seats)
Joyce Benbow (Lib Dem) *
Keith Blott (Lib Dem) *
Michael Blott (Lab)
Adele Coleman (Con)
Gillian Dadd (Con)
Kenneth Emmerson (Con)
Mary Ovens (Lib Dem) *
1971
1525
628
986
544
537
1507
Westworth
(2 seats)
John Birtill (Lab)
Tressa Cooper (ECI)
Bruce Mackenzie (ECI) *(Deceased)
Michael McGee (Lab)
Alma Thrower (Con) *
David Williams (I)
562
610
660

390
756
549
Zetland
(2 seats)
Arthur Clarke (Lib Dem)
John Curr (Lib Dem)
Paul Dixon (Lab)
Albert Mills (Lab)
Robert Stanway (Con) *
Jean White (Con) *
409
353
791
653
845
840
** Keith Pudney - Labour when elected - changed to Independent 26/04/2004

Now Carole Simms (June 2005)
Bookmark and Share
Tags
No Tags have been submitted for this page. Why not submit one?
What is a Tag?
SUBMIT TAG
Assigned review date:
30/06/2014

Page Section:
The Council
Elections & Voting

Footer images
Resident Business The Council Visit Jobs #skip_navigation News A to Z Access Keys Homepage What's New Site Map FAQs Help Complaints Terms & Conditions Telephone Numbers Search
May 2003 Election Results:
Parish & Town Councils